"V luči vere tudi prijateljstvo, ljubezen, medsebojni odnosi postanejo lepši, plemenitejši, postanejo velike vrednote. Skratka na vse življenje posija z vero posebna luč." B. sl. Alojzij Kozar

2006  2007  2008  2009  2010  2011  2012  2013  2014  2015  2016  2017  2018

PROŠČENJE V VIDONCIH

ponedeljek, 15.06.2015

Proščenje

se praznuje takrat, ko goduje zavetnik domače cerkve ali kapelice. Cerkev ali kapelica se slavnostno okrasita in pri darovani sveti maši se množično zberejo verniki domače in okoliških župnij, ter njihovi sorodniki, prijatelji in naključni romarji.

Svetemu Antonu se priporočamo v okoliščinah, ko iščemo izgubljene predmete in tudi takrat, ko smo pred pomembnimi življenjskimi odločitvami. Svetnik iz Padove je zavetnik zaljubljencev, zakoncev, žensk in otrok, revežev, popotnikov, pekov in rudarjev; je priprošnjik za srečen porod, proti neplodnosti, vročici; boleznim živine, brodolomu in proti vojnim stiskam.

Sveti Anton Padovanski spada med zelo priljubljene svetnike, bil je odličen govornik in dober oznanjevalec. Samo enajst mesecev po njegovi smrti ga je papež Gregorij IX. že razglasil za svetnika. To je bil v zgodovini najkrajši beatifikacijski postopek. Sredi prejšnjega stoletja, pa ga je papež Pij XII. razglasil tudi za cerkvenega učitelja.

Da je proščenje lahko potekalo brezhibno gre zahvala vsem, ki so kakorkoli pomagali pri organizaciji in nazadnje tudi vsakemu posamezniku, ki je s svojo navzočnostjo obogatil praznovanje na čast svetemu Antonu.